CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

Q: How was America changed by religion, abolition, and the women's movement?
if ax^3+9x^2+4x-10 when divided by x-3 leaves the reminder 5,then a=​
howe do I solve it 5=n/5+8
Urgent! Write in Spanish:
Which of the following is the inverse relation of the set?
Find the value of x. Round to the nearest hundredth. 7 11 x
A horizontail rod (oriented in the east -west direction) is moved northward at a constant velocity through a magnetic field that points straight down. Make a st
There are twenty students in Mr. Smith's class. He chooses two students randomly each day. How many ways can he choose two students?
anong bansa ang tumiwalag sa liga ng mga bansa noong 1933​
Which of the following is not the humanenvironment?A familyB buildingС community​